Nebylo by v Jablonci tolik keší, nebýt sérií. Jako první v Jablonci mohla být série Jabloneckých škol. Mohla. Vše skončilo hned první keší u gymnázia Dr. Randy, kterou owner neuměl poslat k publikaci.

Ono založit takovou sérii není vůbec jednoduché. Tedy jednoduché to je, ale dotáhnout to do konce, to bývá problémem. Příkladem může být třeba železniční trať z Liberce směrem na Tanvald. Sérii keší po zastávkách této tratě chystalo již několik lidí. Většinou to skončilo u nápadu, někdy u jedné keše, a jednou dokonce u keší pěti. Do finále to však nikdy nikdo nedotáhl.

Příkladém takového nedotáhnutí může být také třeba série Jablonec (#1,#2), pohádková série, či Prameny Nisy. První sérií která v okolí vznikla byly až Jizerské výhledy a Jizerské tisícovky od Kutila. Jablonec na sebe pak nenechal dlouho čekat, a vznikla první místní série: Jablonecké kostely. Na svědomí ji měla legendární skvadra ASC. Dnes z této série existují již pouze tři kešky.

Další série (tedy pokud nepočítáme takové ty o třech keších) vznikla v roce 2009 pod rukama Osika a Radekki – Komínová. V tomto případě se jedná o sérii mysterek, které jsou vzhledem ke stylu jejich luštení známé i v jiných krajích.

Koncem roku 2010 vznikla v Jablonci další série, Jablonecké kruháky. Na začátku tato série sestávala z deseti tradiček a dvou mysterek, ke konci roku 2011 byla série zmenšena na 8 tradiček a novou bonusovku. Série byla povětšinou tvořena mikroškami, které byly odlovitelné po celý rok. K jejímu konci byla většina keší velikosti small, archivovaná byla v srpnu 2014.

V druhé polovině roku 2012 napípala další série, Jablonecké vodojemy. Tentokrát se jedná spíše o vymazené skrýše s pevnou dobou zimního spánku.

Jaká série bude v Jablonci jako další? A vejde se sem vůbec? Nechme se překvapit.