Z tvého profilu je vidět, že ses zaregistroval už v roce 2007. Jak se k tobě geocaching dostal? O geocachingu jsem se dozvěděl už v roce 2005, kdy jsem o něm psal článek do jednoho časopisu; aniž bych tehdy geocaching vůbec zkusil. Bylo to v článku o využití počítačů a GPS, který měl zpopularizovat netradiční a méně tradiční využití počítače. Kromě geocachingu jsem tam také psal o geodrawingu (kreslení pomocí chůze s GPS), který nedosáhl takového věhlasu jako geocaching. Tehdy jsem se o geocachingu dozvěděl z internetu od ještě nějakého dřívějšího popularizátora, po dvou letech jsem si jednou řekl že to prostě zkusím.
Jak jsi v tom článku napsal slovo geocaching? Bylo to klasicky jako když o něm píší novináři, kteří o něm slyšeli poprvé v životě? Myslím, že jsem to napsal anglicky jak se to píše - geocaching.
Jaký vidíš, tedy pokud vidíš, posun geocachingu za těch sedm let co hraješ? Když jsi začínal, bylo v Jablonci pár keší - dnes nějakou najdeš na každém rohu. Rozhodně ano, vždyť v centru Jablonce dnes už není kde založit novou kešku. Přibývá to, je to prostě růst - a ten růst naráží na určité hranice. Ze zábavy či aktivity takových těch původních nadšenců je dnes geocaching zcela běžná, ale říkám si že to přeceňujeme, že o geocachingu se pořád ještě tak moc neví a důkazem toho jsou takové ty různé historky jak někdo někde potkal člověka který se choval úplně jako kačer a on to kačer ale vůbec nebyl.
Lidi tě znají hlavně jako mnohaletého autora Geokalendáře... To jsem taky zdědil. Přišel jsem k tomu trošku jako ten převozník, ale doufám že to pořád i čtenáře i mě baví.
Myslíš si, že geocaching skončí dřív než Geokalendář, nebo obráceně? To je dobrá otázka, myslím že geocaching tady bude dlouho, Geokalendář snad taky. A předpovídání je těžká disciplína - zvlášť když se má jednat o budoucnost.
Máš do Geokalendáře vždycky dostatek fotografií? Fotografií mám dostatek, ale samozřejmě spousta motivů a situací se tam již objevila, takže vybrat opravdové pecky je pořád trochu těžší a těžší. Čtenáři si zvykli na fotografie v Geokalendáři a nerad bych, aby šla kvalita dolů.
Geokalendář má i svou sekci na Geocaching.cz. Jak často na ten web chodíš a jak to tam vnímáš po změnách z minulého září? Řekl bych, že to fórum ustoupilo hodně do pozadí, že to přestalo fungovat tak jak to fungovalo do té doby a že to není ono. Takže tam chodím méně. Třeba díky tomu nastane rozmach nějakých jiných fór, regionálních.
Kolik lidí si podle tebe koupí Geokalendář jen pro to, aby v něm mohli hledat schované ikonky? Doufám že Geokalendář má i jiné, praktické využití. Kažopádně jsem rád za každého koho tohle pobaví, mě baví tam ty ikonky schovávat a jsem rád když je někdo hledá, ale jestli by si někdo kupoval Geokalendář jen kvůli tomu aby v něm mohl hledat skryté ikonky, to myslím že asi nikdo.
Když jsi u toho schovávání - už jsi založil jednu kešku... No jo, jednu. Já zastávám názor že kvalita má přednost před kvantitou.
Takže další neplánuješ? Plánuju kešku "Pomsta šíleného statistika", ale zatím ještě přesně nevím co tam bude. Rozhodně to bude mysterka.
Taky jsi zorganizoval jeden drsnoevent. Zorganizoval, já myslím že se povedl, když bude zájem tak ho zorganizuju znova. Nebo nějaký jiný - proč ne. Moje nápady jsou občas šílené, jde o to jestli se najde tolik šílenců kteří by to podstoupili.
Jak tě napadl zrovna Vavrdův memoriál? Vyčetl jsem to, nevymyslel. Vymyslel jsem výstup na Mount Everest, opakováným vystupováním po schodech na rozhlednu. To už jsem taky několikrát zorganizoval, ale ne jako kačerskej event, ale kdyby byl zájem tak proč ne.
Za těch sedm let máš 630 nálezů. Někomu to může přijít málo. Myslím, že jsem si každou kešku dost užil, takže je to tak akorát. Například z prvního českého powertrailu mám jednu kešku.
Čemu se věnuješ kromě geocachingu? Ničemu. V podstatě pouze rodina, práce, geocaching.
Chytlo tě třeba sbírání CWG? Ne, ale líbí se mi když CWGčko chytne. Tím narážím na pořádný event, který tady před pár týdny proběhl.
A jak se díváš na putovní předměty? Mám jeden výtisk Geokalendáře coby Travel Bug. Ale už se mi asi půl roku někde zasekl. Je to 2013, takže předtím rok úspěšně cestoval - nevím jestli je to nadprůměr nebo podprůměr, pár lidí ten úkol který u něj byl (navštívit místa která v něm jsou vyfocená) splnilo.
Bál by ses do kešky vypustit nějaký geocoin? Já jsem statistik a vím, že dříve nebo později se ztratí.
Narozdíl ode mě jsi zažil i dnes již rozpadlý ASC - jak se koukáš na Jablonecké Geopivko? Pivo je zdravé, v rozumném množství. Někdy bych se tam měl na Geopivko jít podívat. A co se týče série - půllitru jenž vznikl v Proseči tak se mi líbí, už mám odlovené ucho.
Mám za to, že jsi zažil i první jablonecký event. Nejsem si úplně jist, vím že můj první event se konal U Sirotků a byl to můj stý nález, ale název nevím. Bylo to zajímavý, spousta neznámých lidí které spojuje to samé co já, přitom je vůbec neznám. Cítil jsem se jako vždycky, když jsem šel někam poprvé.
Jaké keše máš nejradši - ať už typově nebo jmenovitě? To musím přemýšlet. Nejvíc lovím klasiky, tradičky, hlavně drive-in. Ale ocením každý dobrý nápad. Já jsem rád, že existuje tolik různých druhů. Můžu si vybrat podle nálady, podle situace, podle počasí. Ale pokud bych měl něco přeci jenom - určitě keše, které mě zavedou na nějaké zajímavé místo. Jestli je to tradička, mysterka, multina nebo event, to je jedno. Zajímavá místa, mohou být zajímavá ledasčím - nemusí to být jenom výhledem a krajinou.
Bereš geocaching jako něco nebezpečného? Ptám se právě v souvislosti s právě probíhající aférou pádu ze skály. Určitě není nebezpečnější než normální život. Je jenom potřeba myslet, je potřeba to mít pod kontrolou. Neudělat nějakou věc v zápalu nadšení, adrenalinu, která by mě mohla mrzet. To se může stát kdykoliv a při čemkoliv. I při přecházení přes přechod.
Máš nějaké poselství pro ostatní? Užívejme si ten geocaching, bude takový jaký si jej sami uděláme. Šílený statistik čeká. Asi to bude na čtyři hvězdičky, ale může mi kdokoliv napsat jestli to má být o hvězdičku víc nebo míň. Ale nejspíš to bude stejně nakonec další adept na odlov přes finálky.