Nedávní návštěvníci Korejského muzea komiksu v jihokorejském Bucheonu si užili kreativní seznámení s geocachingem díky uživatelce pipiruby (Ruby), která byla jednou z pouhých šesti umělců vybraných ze stovky účastníků výstavy “Colorful Diversity Cartoons”.

Od doby, kdy Ruby před několika lety objevila geocaching, našla 80 keší a pět vlastních ukryla. Zeptali jsme se jí na její nový koníček a na to, jak se o něj prostřednictvím svého umění dělí s ostatními.

Za překlad našich otázek a odpovědí Ruby děkujeme GeoDesertTigerovi, jednomu z dobrovolných reviewerů korejské komunity!

Jak ses o geocachingu dozvěděla?
Před několika lety jsem na geocaching narazila díky románu Andrewa Clementse “The Map Trap – Past v mapě”. Když jsem si na YouTube vyhledala geocaching, měla jsem pocit, že jsem objevila nový, tajuplný svět. Mám ráda objevování, poklady a dobrodružství.

Jaké jsou tvé oblíbené kešky?
Mám ráda tradiční keše, mystery keše i velké schránky. Přála bych si najít ty kreativní, zábavné kešky, o kterých jsem četla, jako je jedna v Německu s motivem Harryho Pottera.

Jak bys popsala svá umělecká díla?
Komiksy a ilustrace kreslím digitálně i ručně do skicáku. Inspiraci, která ve mně vzniká, vyjadřuji prostřednictvím různých obrazů. Ráda poznávám a objevuji nové věci. Vše, co objevím v každodenním životě, se stává zdrojem mé tvorby. Protože mě baví vytvářet a kreslit příběhy, je geocaching jedním z prvků, které mi pomáhají tvořit.

Co tě vedlo k přihlášení na výstavu “Colorful Diversity Cartoons”?
Tuto výstavu pořádala agentura Korea Manhwa – Contents Agency. V rámci projektu podporovaného vládou jsem přihlásila několik komiksů a naštěstí jsem byla vybrána mezi šestici autorů. Měla jsem možnost zúčastnit se výstavy a zahrnout do ní i své zkušenosti s geocachingem.

Proč sis jako téma této práce vybrala právě geocaching?
Geocaching se pro mě stal zcela novým světem, a to jsem chtěla vyjádřit jako umělec. Chtěla jsem lidem přiblížit kouzlo geocachingu tím, že se s nimi podělím o svá geocachingová dobrodružství.

Jak bys popsala svá díla na výstavě?
Exponát je mým deníkem ve formě komiksu založeném na geocachingu. Tento komiks nebude oficiálně vydán, dokud nedokončím jeho revizi.

Zaprvé, v geocachingu jsem začátečník, takže svůj komiks neprezentuji jako “průvodce geocachingem”. Je to komiks o tom, co jsem při geocachingu zažila, pocítila a objevila. Kreslila jsem malé radosti, které jsem si díky geocachingu odnesla. Tato karikatura ukazuje jednotlivé oblasti v Soulu, kde jsem nalézala kešky. V rychle se měnícím světě jsou zde místa, o kterých si myslím, že by měla zůstat nezměněna, takže jsem je nakreslila tak, jak jsou, než se změní. Je to jako chtít, aby tu keš zůstala navždy.

Co bys chtěla, aby si lidé z díla odnesli?
Chtěla jsem lidem sdělit, že existuje tajemný svět zvaný geocaching, a podělit se s nimi o radost z objevování a dobrodružství prostřednictvím geocachingu, o to, jak geocaching funguje a co mohou najít.

Jakou zpětnou vazbu jsi obdržela?
Návštěvníci mi řikali, že si po zhlédnutí výstavy nainstalovali aplikaci Geocaching®. Někteří lidé vyjádřili svou fascinaci a údiv nad kešemi v expozici.

Máš do budoucna v plánu zahrnout geocaching do své tvorby?
Ano, budu pokračovat v začleňování geokešingových dobrodružství, která zažívám, a míst, která navštěvuji. Brzy se znovu pustím do svého nedokončeného grafického románu.

Výstava “Colorful Diversity Cartoons” je k vidění v Korejském muzeu komiksu v jihokorejském Bucheonu do 21. dubna 2024. Rubyina část výstavy zahrnuje dočasnou ukázku knihy, kresby na stěně, její knihy cestovních kreseb a několik ukázkových schránek keší. Většinu svých uměleckých děl sdílí také na Instagramu.