Naše modrá planeta má mnoho extrémů. Od Mount Everestu až po Mariánský příkop – na naší zeměkouli najdete vrcholy i propadliny a všechno mezi nimi. Extrémy však neexistují jen na Zemi, ale sahají i mimo její povrch a do vesmíru!

Přečtěte si více informací o červnovém slunovratu a možnosti získat jedinečný suvenýr!

21. června 2023 nastane na severní polokouli vrchol léta a “nejdelší” den roku. Ve stejný den nastane na jižní polokouli hluboká zima a “nejkratší” den v roce.

Každý rok zažíváme různá roční období. Ale proč? Co je příčinou mrazivých zim a horkých lét, která dokážeme poměrně přesně předpovědět? Stručně řečeno, vše to závisí na sklonu zemské osy.

V průběhu roku dopadají na různé části Země mocné sluneční paprsky. Když se severní pól přikloní ke Slunci, způsobí to léto na severní polokouli a zimu na jižní polokouli. Platí to i naopak; když se jižní pól přikloní ke Slunci, způsobí to zimu na severní polokouli a léto na jižní polokouli.

Na oslavu červnového slunovratu vytvořila společnost Geocaching HQ pro geokačery suvenýr. K získání tohoto speciálního suvenýru musí kačeři v období od 18. do 24. června 2023 najít celkem 21 keší, eventových keší a/nebo labkových lokací Adventure Lab®.

Jak letos oslavíte vzestupy a pády vy?