Archeocaching je složenina dvou slov - archived a geocaching. Pokud se nějaký listing někdy archivuje, je to buď kvůli tomu že owner keš již nechce obnovovat, nemá na ni čas, nebo ji reviewer archivuje kvůli porušení nějakých pravidel. Tím to však někdy nekončí. Občas je nějaká archivovaná keš nalezena poblíž souřadnic a vrácena na místo a občas je keš na místě už při archivaci. Na takovéto archivní kešky následně kačeři chodí a nazývají to archeocaching. Pokud na vás svítí zasmajlíkovaná mapa Jablonce, nejspíš se při hledání možností co hledat dostanete na archeocaching i vy. Pokud zjistíte, že nějaká z těchto keší na svém místě již není, nebo naopak víte o nějaké nové, sdělte nám to do komentářů. A jak to u nás s archeocachingem vypadá?

 1. Jablonecke kostely #3 - kostel Sv. Ducha - keš byla archivována pro neaktivitu ownera a příliš dlouhou dobu disablování. Na místě je však stále, lze ji hledat i logovat.
 2. Radelsky lom - keš byla archivována taktéž pro neaktivitu ownera, tentokrát se jednalo o nereagování na špatný stav krabičky. Na místě zůstala stále (ověřeno 11/2015) i stage. Počítejte však s tím, že hledáte děravou krabičku s plesnivým logbookem.
 3. Jablonec #3 / Schmelowskeho vila - zcela nečekaně, i tato keš byla archivována kvůli neaktivitě ownera. Na místě zůstala, avšak zhruba metr a půl pod svým původním umístěním (na dně sloupku plotu). Přesně rok po archivaci byla jedním z archeocacherů vytažena a snad, ač je dnes pochyb o tom že je původní, tam je ta pixla dodnes.
 4. Tajemny parez nad Prehradou / Secret Stomp - od založení špatně zaměřená keš, po několika letech neaktivity ownera archivována.
 5. BT cache - na úvodních souřadnicích se chytal Bluetooth. Občas se rozbil a jednou jej již owner spravit nepřišel. Finálka v nosníku boudy u vysílače (cca 42.990/10.500) stále zůstala.
 6. KDE JSI - owner chtěl založit lezeckou keš a jeho původní (málo navštěvovaná mysterka, PM only směnárna) byla v kolizi, pročež byla archivovaná. Na místě však zůstala, dokonce byla po archivaci provedena ownerem i údržba.
 7. THE BEATLES - keš byla založena v době, kdy sousední keš byla v kolizi s keší další, tak měla posunuté finální souřadnice. Stejně tak tato keš tedy měla posunuté finální souřadnice. A když chtěl někdo o kus dál založit tradičku, namísto posunu souřadnic se obrátil na reviewera a Beatles byl konec.
 8. MOTOROVA JEDNOTKA 814 - vyrazíme do Lučan. Posun keše, špatné zaměření, další posun keše - a tentokrát silně do kolize.
 9. Hranicni Vez - Scholzberg - pohneme se ještě o kousek a vyrazíme na Maxov. Dřevěná rozhledna zde již nestojí a kvůli neaktualizaci listingu byla keš archivována. 
 10. Velky Semerink - owner s deseti nálezy příliš aktivním kačerem není, a tak byl při plesnivém logbooku listing archivován.
 11. 100 let Jablonecke prehrady - prý že tam keš není, prý je metr od úkrytu.
 12. Zakodovany Rychnov - owner nejspíš přišel na to že PETka ve stromě není ono, a tak tuto keš o ničem archivoval. Možná to bylo jinak, ale zůstala tam.
 13. Raubiri - stage multiny zmizely, kes byla archivovana, finalka vsak na mudlovzdornem miste zustala. Nachází se poblíž tradičky Bezděčínské skály, pár metrů od waypointu "Vyhled cestou".
 14. Meteorologicka (?) - důvody archivace jsou podivné a nenapsané, nejspíš se ownerům nechtělo na takové odlehlé místo na údržbu. A tak je dost možné, že tam finálka zůstala. Za informace budeme rádi. N 50° 46.935 E 015° 07.463
 15. Kastan - a to už jsme úplně mimo Jablonec, v centru Liberce. Tam se jedna archivovaná tradička nachází už pěkných pár let. Dál už ale v našem článku nepůjdeme, využijte raději nějakého toho bookmarku. Avšak varování - čím více archiválií v nějakém seznamu je, tím je pravděpodobnější že jej jeho autor nestíhá aktualizovat a dost uvedených archiválií dnes již odlovitelných není.