Čím více času strávíte venku zkoumáním této neobyčejné herní plochy, tím snáze si uvědomíte, že svým jednáním pomáháte životnímu prostředí, a tím více vás to bude inspirovat k ukrytí další kešky. Oslavte Den Země s těmito pěti ekologickými tipy na ukrytí geocache.

vydlabaná nádoba z kmene s logbookem uvnitř

1. Použijte přírodní materiály pro nádobu
Použití organického materiálu způsobuje menší škody, protože se vystavením povětrnostním vlivům rozkládá. Vydlabáním spadlé větve nebo pařezu vytvoříte přirozený úkryt pro keš a zároveň dokonalé maskování v lesních oblastech. Ozdobení nádoby živým mechem může absorbovat přebytečnou vlhkost, což vzájemně prospívá rostlině i vašemu papírovému logu uvnitř.

mechem porostlá ptačí budka na stromě

2. Respektujte volně žijící zvířata a rostliny
Ujistěte se, že váš kontejner nezanechává žádné stopy ani neškodí volně žijícím živočichům - to znamená, že při umísťování kešky nebudete kopat, procházet křovím ani sekat přírodní krajinu. Kontejnery umístěné na mulči mohou poskytnout útočiště všem druhům brouků a bezobratlých, ale na vnější stranu většiny kontejnerů raději nelepte drobné předměty, které by mohly představovat nebezpečí udušení pro větší zvědavé živočichy, kteří váš hmyzí hotel vyhledávají.

poštovní schránka na dřevěném sloupku s výhledem na pohoří

3. Zachraňte odpadky ze skládky tím, že je znovu použijete jako kontejner.
Jedním ze způsobů, jak předmět znovu využít a zachránit ho před popelnicí nebo recyklačním košem, může být jeho přeměna na geocache. Někteří říkají, že pro kontejner nemůže existovat lepší druhý život (ale možná jsme zaujatí). Pokud váš upcyklovaný předmět sloužil k ukládání potravin, ujistěte se, že je čistý a bez zápachu, než do něj vložíte papírový log a SWAG předměty, aby nepřitahoval chlupaté mudly.

muž nesoucí pytel na odpadky na stezce s výhledem na oceán

4. Zvolte keš bez kontejnerů
Ne každá keš má kontejner. Vytvořte EarthCache, která upozorní na přírodní krásy vašeho okolí a zároveň pomůže ostatním geocacherům dozvědět se něco o vědě o Zemi. Dalším způsobem, jak ocenit planetu, je uspořádání CITO eventu - který může být tematicky zaměřen na cokoli od sběru odpadků po vytváření domovů pro opylovače. Ať už si vyberete jakékoliv téma, můžete si být jisti, že tím prospějete planetě i místní komunitě.

lidé hledají geocache pod kládou

5. Vydejte se po vyšlapané cestě
Vyhýbání se erozi je velkou součástí ochrany přírody. Až budete hledat ideální místo pro úkryt své kešky, vyberte si místo v oblasti, kde je cesta pro nálezce volná, abyste snížili riziko vzniku "geotrailů" - termínu, který se vžil pro cestu, po níž se vydávají turisté a která narušuje flóru vedoucí k místu, kde je keška umístěna. Vyhněte se tomu umístěním geocache v blízkosti zavedené stezky a v případě potřeby použijte jako další maskování již existující odolné listí.

Jak udržujete své skrýše šetrné k životnímu prostředí? Podělte se o své nápady s #2022hider na Instagramu a Facebooku!