Skupiny a organizace zabývající se geocachingem umožňují hráčům navázat skvělá a někdy i celoživotní spojení s podobně smýšlejícími lidmi. Pomáhají začátečníkům naučit se hru, pořádají úžasné akce, dělají důležitou práci se správci pozemků po celém světě a mnoho dalšího!

Těšíme se, že v nadcházejících měsících upozorníme na několik takových skupin. Začněme však setkáním s organizací Northern Virginia Geocaching Organization (NoVAGO), která sdružuje členy z Virginie, Marylandu a Washingtonu D.C. Děkujeme hrothrocovi, pracovníkovi skupiny pro styk s veřejností, za shromáždění odpovědí na naše otázky!

Kdy byla společnost NoVAGO založena?
Soukolí se roztočilo již v roce 2005. Trvalo několik let, než se naši zakladatelé zorganizovali a vytvořili oficiální stanovy. V roce 2007 byla zvolena první kandidátní listina a od té doby jsme organizovanou skupinou.

Kolik členů má skupina?
Vzhledem k tomu, že NoVAGO je součástí DMV (DC, Maryland, Virginia) a přitahuje členy ze všech tří oblastí, máme více než 600 registrovaných členů a mnoho dalších na našich sociálních sítích. Máme dobrou členskou základnu hráčů, kteří pravidelně pořádají a navštěvují akce v okolí. Na našich největších každoročních akcích se pravidelně schází kolem 60 lidí.

Jak je skupina organizována?
Máme soubor formálních stanov, kterými se řídí naši funkcionáři (zvolení členy). Základní skupina funkcionářů se při pořádání akcí, organizování aktivit a některých administrativních činnostech spoléhá především na dobrovolníky.

Pořádá NoVAGO nějaké pravidelné akce nebo aktivity?
Ano! Jedním z našich hlavních úkolů je podporovat komunitu hráčů prostřednictvím akcí a aktivit. Naše každoroční jarní a podzimní pikniky jsou zábavné a hojně navštěvované. Každoročně pořádáme několik akcí CITO sponzorovaných klubem. A každý rok v lednu se scházíme, abychom poděkovali našim úředníkům a dobrovolníkům.

Kromě našich pravidelných akcí sponzorujeme každoroční tematickou sérii, která začíná zahajovací akcí. Dobrovolníci umísťují kešky, probíhají další nepublikované aktivity (např. hledání ukrytých mincí) a na závěr se koná event, který někdy odměňuje hráče za účast. V některých letech se jedná o samostatnou výzvu typu “Cache Across Northern Virginia” nebo “Nightmare Before Cachemas”. V jiných letech nás dobrovolníci organizují do soutěžních týmů a kromě hledání tematických kešek nás vyzývají k nejrůznějším hrám. Naše nedávné týmové série měly témata “Trosečník”, “Olympijské hry” a “NoVAGO-Univerzita”. Organizace těchto týmových akcí je náročná, ale pro účastníky je velmi přínosná. Jsou skvělým způsobem, jak zůstat ve spojení a pomoci lidem lépe se poznat.

Čím je NoVAGO výjimečné?
Komunita hráčů je velmi vstřícná, ať už se vydáte kamkoli. Naše komunita NoVAGO je výjimečná tím, že vytváříme příležitosti k setkání s kolegy hráči, k jejich bližšímu poznání a k navázání skutečných přátelství. Přestože oficiálně pořádáme jen několik akcí ročně, místní kalendář je vždy plný. Naši členové pořádají každý týden několik akcí. Tato setkání jsou skvělým místem, kde můžete získat znalosti a rady, naplánovat si skupinové keškování nebo se poradit o náročné mysterce. Přijďte na několik našich akcí a budete mít svůj seznam přátel obohacený o spoustu nových kontaktů, kteří rádi vyrazí na geodobrodružství a rádi nabídnout svoji pomoc.

Součástí našeho každoročního jarního pikniku je slavnostní vyhlášení nejlepších keší za uplynulý rok. Vyhrát je vždycky čest, protože v Severní Virginii je mnoho opravdu dobrých keší. Na našem podzimním pikniku se koná tichá aukce.

Jaké návrhy máte pro stávající skupiny nebo pro ty, kteří chtějí založit skupiny ve svých oblastech?
Pokud máte tým lidí, která by chtěla vytvořit formálnější skupinu, doporučujeme začít s pravidelnými geocachingovými eventy. Začněte budovat komunitu od základů. Tato první setkání budou skvělým místem pro brainstorming nápadů ohledně názvu skupiny a její struktury. Nezapomeňte propagovat svou organizaci. Je skvělé oslovovat a budovat vztahy s širší komunitou a zároveň šířit informace o tom, jak zábavný může geocaching být.

Co bychom ještě měli vědět o NoVAGO?
Jsme hrdí na naše vzdělávání a práci s komunitou; spolupracujeme se školami, skauty, knihovnami a dalšími komunitními skupinami, abychom učili a propagovali správné postupy při geocachingu. NoVAGO se v průběhu let objevilo v časopisech a novinách. Dokonce jsme se objevili v americkém univerzitním rádiu. Jsme také hrdí na naši práci na udržování čistoty našeho životního prostředí prostřednictvím mnoha akcí CITO.

Přečtěte si více o NoVAGO na jejich webových stránkách a ve skupině na Facebooku!

Skupinu geocachingu ve svém okolí najdete v tomto seznamu a na mapě skupin a organizací zabývajících se geocachingem. Tento seznam organizací byl “prověřen” za přispění dobrovolníků z komunity a pracovníků ústředí Geocachingu.

Na seznamu se pracuje. Očekáváme, že jej rozšíříme o další země a přidáme skupiny a organizace, které jsou aktivní ve svých komunitách a pozitivně přispívají ke geocachingu. Obraťte se na nás se skupinou, kterou byste rádi viděli zahrnutou.