Mnoho kačerů vlastní trackovatelné předměty, které cestují daleko nebo dosahují svých cílů, ale nestává se každý den, že by se trackovatelný předmět objevil po více než 18 letech pohřešování. Tento geocoin byl vydán v roce 2005 a vydržel na cestách jen něco málo přes šest měsíců, než zmizel—v podzemí. Přečtěte si neuvěřitelný příběh o tom, jak byl tento geocoin nalezen a vrácen.

V únoru 2024 vzal GaryJoeS, který v té době nebyl kačerem, své dva vnuky na hledání kovů do Burke Town Hall Park v Madisonu ve Wisconsinu. Mezi jejich nálezy toho dne byl i geocoin s nápisem “Celebrating 5 Years of Geocaching 2000-2005” na jedné straně a Geocaching.com na straně druhé. Po návratu domů si GaryJoeS všiml nápisu “Track This Coin” a trackovacího kódu.

GaryJoeS a jeho dva vnuci v Burke Town Hall Park.

Přestože GaryJoeS v té době neměl s trackovatelnými předměty žádné zkušenosti, obrátil se prostřednictvím Centra nápovědy na Geocaching HQ, aby zjistil, zda může geocoin vrátit jeho majiteli. Zaměstnanci Geocaching HQ rychle zjistil, že se jedná o coin TBJND2, jehož majitelem je FyndersKeypers. Tento geocoin byl vypuštěn na cesty 10. dubna 2005 na GCMMYW v Elizabethtownu v Kentucky. Odtud geocoin putoval do Kalifornie, kde navštívil několik keší. Před nálezem v únoru 2024 byl naposledy spatřen 22. října 2005 v Orange County v Kalifornii.

Geocoin se nikdy nedostal do keše ve Wisconsinu, jak bylo plánováno. Přesné podrobnosti zatím nejsou známy, geocoin se však pravděpodobně ztratil cestou ke keši ve Wisconsinu. Postupem času byl geocoin pokryt zeminou a nakonec skončil asi 10 centimetrů pod zemí.

Geocoin TBJND2 před vyčištěním.

Geocaching HQ spojil GaryJoeS s Hiker1965, rodinným příslušníkem FyndersKeypers, který mezitím zemřel. GaryJoeS řekl: “Osud tomu chtěl, že jsme se ženou v nadcházejících týdnech plánovali jet na Floridu navštívit příbuzné. Domluvili jsme setkání s rodinou, odjeli na Floridu přes Kentucky a osobně předali geocoin! Prožili jsme s nimi velmi příjemnou návštěvu. Velmi si vážili našeho úsilí a byl to opravdu příjemný pocit vidět úsměvy na jejich tvářích a slyšet, jak moc pro ně geocoin znamená. Jsme rádi, že se nám podařilo vrátit geocoin zpět do jeho pravého domova.”

I když ne každý trackovatelný předmět má tak překvapivý příběh jako tento, USA Geocoin TBJND2 nám připomíná, že naděje pro pohřešované trackáče není ztracena. Pokud se některý z vašich trackovatelných předmětů pohřešuje, možná se jednoho dne objeví v rukou hledače kovů, jako je GaryJoeS.