Každý den pomáhají skryté technologie na celém světě utvářet naši práci, zábavu a budoucnost. Jednou z takových technologií je GPS neboli technologie globálního polohového systému, která způsobila revoluci v informacích o přesné poloze a umožnila samotný geocaching!

Před rokem 2000 americká armáda vyráběla a rozmisťovala satelity za účelem získávání přesných informací o poloze pro vojenské účely. Selektivní dostupnost omezovala přesné údaje GPS pro vládu USA. 2. května 2000 americká vláda “přehodila přepínač – switch” a zpřístupnila přesný systém GPS všem. Geokačeři hrdě nazývají tento den Blue Switch Day!

Za tímto neuvěřitelným příběhem stojí neuvěřitelní lidé. Letos upozorňujeme na průkopníka GPS: Gladys Westovou. V době, kdy bylo ve vědě málo afroamerických žen, pracovala Westová pro americké námořnictvo na vývoji přesných modelů Země pro družice. Práce Westové v geodézii položila základy infrastruktury GPS.

Foto: Adrian Cadiz. Veřejná doména.

Westová a její tým použili algoritmy, které zohledňují složitost Země, například různé úrovně gravitace po celém světě, jak je vidět na obrázku níže. Westová vytvořila počítačové programy pro výpočet přesných oběžných drah družic. Tyto výpočty by se staly základem pro GPS.

Obrázek se svolením NASA.

Poté, co se přepnul přepínač a GPS se stal dostupným pro veřejnost, první keš na sebe nenechala dlouho čekat! O pouhý den později, 3. května 2000, byla ukryta první keš. Geocaching byl na světě!

Na oslavu Blue Switch Day a inovátorů, kteří jej umožnili, představujeme nový suvenýr! Suvenýr Blue Switch Day 2023 získáte nalezením keše, stanoviště labky Adventure Lab® nebo účastí na eventu v období od 1. do 3. května. Štastný lov!