Pokud jsi během posledních tří let procházel videa na TikToku nebo YouTube, možná jsi viděl některé z videí od Hullsoma. Josh Hull se o geocaching začal zajímat v roce 2021 a rychle v této hře převálcoval soupeře. Velmi rychle získal značnou popularitu na téměř všech sociálních sítích, na kterých sdílí své nadšení ohledně této hry a vzdělává miliony sledujících.

Informuje je o každé geocachi, kterou najde, a natáčí videa. Zjisti, jak se Josh začal zajímat o geocaching a vytvářet materiály, jaké jsou jeho oblíbené geocache a mnoho dalších zajímavostí!

Geocaching HQ: Čím ses zabýval v minulosti kromě geocachingu?
Narodil jsem se v severní Nevadě, kde jsem i vyrůstal. V dětství jsem rád zkoumal okolí. Věnoval jsem se pěší turistice, jízdě na kole, kempování, rybolovu, čundrování, jízdě na snowboardu, raftingu a dalším sportovním aktivitám. Sport byl pro mě v dětství velmi důležitý, ať šlo o fotbal, basketbal, baseball, kopanou, nebo běh na závodní dráze. Stále držím několik školních rekordů ve sprintu na Střední škole ve Spring Creeku.

Po ukončení studií na Státní univerzitě v Boise jsem se sám vydal na dvouměsíční cestu po Evropě. K více než dosud procestovaným 30 státům a 20 zemím jsem tak přidal další. Čtyři roky jsem pracoval v oddělení reklamy a prodeje ve společnosti Disney/ESPN jako specialista na pokročilé provozování reklamy. Když udeřila pandemie covidu-19, odjel jsem z Chicaga a vrátil se na nějakou dobu do svého rodného města. Poté jsem se přestěhoval zpět do Boise v Idahu, kde nyní bydlím se svou úžasnou přítelkyní Mirandou a pejskem (australský ovčák, kterému říkáme Steeler, ale k němu se vrátím později).

Geocaching HQ: Jak a kdy ses dozvěděl o geocachingu?
V únoru 2021 během plošných uzávěr kvůli covidu došlo k pro mě důležitému okamžiku. Seděl jsem na gauči se svými rodiči a přítelkyní Mirandou. Táta a Miranda si povídali o kamarádovi, který se vydal na kajaku na nějaký ostrov, protože hledal geocache. To mě zaujalo. Když mně Miranda řekla, že našla v Elku stovky geocachí, překvapilo mě to. Nemohl jsem uvěřit, že jsem o tomto lovu ještě neslyšel. Vychrlil jsem na ně spoustu otázek. Nechápal jsem, jak jsem si toto dobrodružství dosud mohl nechat ujít. Rád cestuji a zkoumám méně známá místa, ale přesto jsem nevěděl, že existují místa se skrytými schránkami. Myslel jsem, že tyto schránky musí být velmi dobře schované. Hned mě to nadchlo! MUSÍME NĚJAKOU NAJÍT!

I když v severní Nevadě byl chladný únor a venku bylo hodně sněhu, poprosil jsem Mirandu, aby mě do toho hned zasvětila. První cache, kterou jsem objevil, někdo skryl již v roce 2004. Nacházela se asi tři metry od místa, kde jsem jako dítě s několika kamarády ze sousedství postavil tvrz. Zarazilo mě, že jsem nikdy nenarazil na tuto schránku, přestože jsem byl mnohokrát v okolí. Cítil jsem, že i když jsem svět zkoumal celý svůj život, nyní se na něj začnu dívat jinak. Během jednoho měsíce jsem našel a zaznamenal 40 geocachí roztroušených po malém městě, ve kterém žiju. Díky geoachingu jsem zde poznal nová místa. Měl jsem pocit, že mě to zavádí na méně známá místa, a to bylo něco opravdu jiného. (Zdravím Roberta Frosta)

Geocaching HQ: Která cache tě zaujala?
Na začátku jsem si stanovil jednoduchý cíl. Chtěl jsem najít každou geocache v okolí. Jako dítě jsem hrával videohry, jako např. Destiny, Final Fantasy, Minecraft nebo World of Warcraft. Vždy mě velmi bavilo plnit mise a úkoly bez ohledu na jejich obtížnost. Miluji zkoumání otevřených světů, výpravy a konverzace se spoluhráči. Toto nadšení jsem přenesl i do geocachingu a dal jsem si za cíl, že objevím co nejvíce skrytých cachí. Po několika měsících, kdy jsem nacházel LPC (cache v pouličních lampách) a krabičky od bonbónů Altoids, jsem poznal novou dimenzi hry.

Všiml jsem si, že některé geocache mají více bodů oblíbenosti než jiné. To mě zaujalo. Rozhodl jsem se, že najdu nejoblíbenější geocache v Boise, a narazil jsem na G-Man’s Groovy Hotel Cache (GC31ZRQ), což je OBROVSKÝ travel bug chytře skrytý v parku přístupném veřejnosti. Ohromilo mě, jak bylo možné skrýt něco tak velkého ve veřejném parku! Tohle byl pro mě zlomový okamžik, který mně otevřel oči. Uvědomil jsem si, jak je svět geocachingu pestrý a že geocache mohou mít různé velikosti a být skryté na různých místech. V té době jsem začal také objevovat travel bugy a trasovatelné předměty.

Poté, co jsem našel G-Man’s Groovy Hotel Cache, jsem zjistil, že se v okolí nachází geocache s více než 200 body oblíbenosti. To bylo nejvíc, kolik jsem do té doby viděl. Byla to moje první geocache s gadgetem Pinball. Geocaching se pro mě tak stal minihrou ve fyzickém světě. Cítil jsem se jako na nějaké napínavé výpravě. Tato hmatatelná a interaktivní hra byla pro mě opravdu vzrušující. Tehdy jsem si uvědomil, proč je geocaching tak přitažlivý.

Geocaching HQ: Co tě přimělo, aby se z tebe stal tvůrce materiálů a proč si zvolil právě geocaching?
K tvorbě materiálů mě přivedly mé outdoorové aktivity. Zkoumal jsem opuštěná města, dokumentoval své oblíbené túry, přinášel cestovatelské tipy, navštěvoval národní parky a odhaloval skryté poklady. Založil jsem si profil a za několik měsíců poté jsem vytvořil své první video o geocachingu. V tomto videu pro TikTok jsem stručně představil geocaching a nafilmoval jsem, jak jsem našel svou první cache skrytou ve falešné skále.

Když jsem zjistil, že mé video během několika dní zhlédly stovky tisíc lidí, kteří mě v komentářích zahrnuli otázkami, byl jsem v šoku. Všiml jsem si, že v geocachingové komunitě již několik tvůrců existuje, ale přesto jsem dostal spoustu dotazů na to, jak to celé funguje. Uvědomil jsem si, že spousta lidí o geocachingu vůbec neví a že tento úžasný koníček můžu představit širší veřejnosti.

V dnešní době lidé tráví příliš mnoho času před obrazovkami. S nadšením jsem proto začal podporovat koníček, který je vybízí, aby šli ven, řešili problémy, cvičili a vážili si přírody. Mou misí je šířit povědomí o geocachingu. Hlavně se snažím zaměřovat na zvídavé začátečníky a lidi, kteří geocaching neznají. (Jak jim vlastně říkáme? 😉) Mé materiály se v průběhu času vyvíjely, ale na začátku jsem kladl důraz na vzdělávání sledujících a na to, abych je vedl na jejich geocachingové cestě a v každém videu jim poskytl několik užitečných informací.

Věřím, že když pomocí videí ukážu různé geocache a budu šířit povědomí, můžu inspirovat více lidí po celém světě, aby vytvářeli geocache, skrývali je a hledali je.

Geocaching HQ: Jak se rozhoduješ, kterou geocache zfilmuješ?
Rád zkoumám neznámá místa a speciálně se zaměřuji na cache s vysokým počtem bodů oblíbenosti, terénu a obtížnosti. Během pro mě nejatraktivnější fáze plánování cesty přijde vhod má záliba v mapách. Geocache volím podle toho, kolik času mám k dispozici.

Snažím se, aby mé zážitky byly autentické, a proto nečtu protokoly aktivit ani nápovědy, dokud cache nenajdu. Je to pro mě pak větší překvapení a mé reakce jsou autentičtější. Samozřejmě kromě toho případu, kdy nemám dost vody na doplnění… zbytek již znáte. Náročné cache, které mě na nějakou dobu vyvedou z míry, jsou pro mě ještě více vzrušující. Tyto okamžiky zmatení se skvěle hodí pro materiály, se kterými se mohou mí sledující nejlépe ztotožnit, protože je zažil každý geocacher.

Jsem velmi vděčný za neuvěřitelné majitele cachí, kteří vytvořili tato jedinečná a zajímavá dobrodružství pro nás všechny. Vypadá to, že ať přijdu na jakékoli nové místo, žije tam řada majitelů starých i nových geocachí, kteří nadále provozují tuto neuvěřitelnou hru.

Geocaching HQ: Které z dosud nalezených cachí máš nejraději?
Jedna cache, kterou mám neustále v paměti, je Super Heroes In Jeopardy (GC97PZ4) skrytá ve Washingtonu. Tuto komplikovanou geocache jsem zkoumal více než hodinu. Nemohl jsem odolat a musel jsem kamarádům a rodině přes videohovor ukázat, jak jsem nadšený.

K mým dalším oblíbeným nalezeným geocachím patří Johnny Island’s Throne Room (GC57ZJR), Aliens Among Us (GC1N0B9), Original Stash Tribute Plaque (GCGV0P), Puzzle in The Pines 3 (GC9YM5F), Puzzle in the pines 2 [G] (GC93WA5) a 2 Despicable – Find the Hidden Opening Release (GC9ETGK). Každá z nich má na mé geocachingové cestě speciální místo a je součástí mých jedinečných vzpomínek.

Geocaching HQ: Jakou radu bys dal někomu, kdo se chce stát tvůrcem materiálů o geocachingu?
Každá geocache má svůj jedinečný příběh, ať je to díky jejímu názvu, nápovědě, popisu, nebo hodnocení obtížnosti. Využij svůj jedinečný styl a dodej těmto příběhům život! Okolo geocachingu panuje hodně nejasností. Nejvíce času jsem na začátku věnoval vysvětlování a odpovědím na otázky od sledujících. Tvorba informativních a zábavných materiálů hrála na mé geocachingové cestě významnou roli. Jsou tedy skvělým startovním bodem pro každého, kdo uvažuje o tvorbě materiálů ohledně geocachingu. Na první místo doporučuji dát sledující a přinášet jim kombinaci vzdělávání a zábavy, ať už geocache skrýváš, nebo je hledáš.

Geocaching HQ: Jak a kde lidé najdou tvé materiály o geocachingu?
To je snadné! Stačí na platformách, jako jsou např. YouTube, Instagram nebo TikTok, zadat do vyhledávacího pole „Hullsome“. Pokud chceš najít něco konkrétního, zadej klíčová slova popisující to, co tě zajímá (např. „Hullsome’s Hardest Geocache Finds“ nebo „Hullsome High Terrain Rating Geocaches). Můžeš vyhledat i svůj stát nebo zemi a zjistit, zda jsem něco nalezl ve tvém okolí. Popisy u mých videí slouží jako užiteční průvodci, kteří ti pomohou zorientovat se ve světě geocachingu a najít to, co hledáš.

Sociální kanály:
TikTok: TikTok.com/@Hullsome
YouTube: YouTube.com/@Hullsome
Instagram: Instagram.com/@hullsome_geocaching