Je dobře známo, že geocaching je komunitní hra. Vždyť co by to bylo za hru bez kreativních vlastníků keší a angažovaných kačerů, kteří logují své nálezy?

Dalším důležitým aspektem hry je sbor dobrovolníků z komunity geocachingu, kteří věnují svůj čas, vášeň a talent na podporu celosvětové geocachingové komunity.

 • Revieweři kontrolují a publikují keše, které splňují pravidla geocachingu.
 • Moderátoři řídí a monitorují účast na fórech Geocachingu.
 • Překladatelé překládají geocachingový obsah do jiných jazyků než je angličtina.
 • Revieweři earthkeší využívají své odborné znalosti geologie k posuzování a publikování earthkeší.

Komunita geocachingu má v současné době téměř 400 dobrovolníků, kteří podporují kačery a radí novým hráčům – to vše z lásky ke hře. Ačkoli je většina dobrovolníků vedle své dobrovolnické činnosti aktivní i jako hráči, velká část komunity se s nimi ještě neměla možnost seznámit.

V rámci Dne poděkování dobrovolníkům vám krátce představíme některé dobrovolníky, které jste možná viděli ve své komunitě!

1. Luke – GeoawareUK4

 • Místo: Velká Británie
 • Reviewer earthkeší od: 2023
 • Proč earthkeše „válí“: “Od malička jsem byl fanoušek věd, ale na střední škole jsem se postupně začal zajímat o fyzickou geografii. Studium geologie mi umožnilo spojit to nejlepší z obou předmětů a já jsem pak na univerzitě získal titul z geologie. Od té doby jsem více než 20 let učil, ale měl jsem to štěstí, že některé mé geologické práce byly publikovány.”
 • Zábavná fakta: Luke miluje hledání webkam keší a za svou geocachingovou kariéru jich našel více než 230! Často používá geocaching jako cestovní nástroj a rád sleduje, jak se vyplňují úseky jeho statistické mapy. Podle něj „nejlepší částí geocachingu je komunita – v mém rodném kraji i po celém světě jsou hráči, kteří spolu komunikují kvůli našemu společnému zájmu, prostě skvělí.“
 • Proč dělá dobrovolníka: Mnoho hráčů mi říká, že se vyhýbají hledání nebo zakládání earthkeší, protože si myslí, že jsou příliš obtížné. Jako reviewer earthkeší se snažím tento mýtus vyvrátit – pomáhám více hráčům zapojit se tím, že objasňuji pokyny a učím hráče tvořit vhodné úkoly pro logování. Bylo mi ctí, že jsem byl pozván, abych tímto způsobem přispěl ke hře, kterou miluji, a tak jsem se této příležitosti chopil.

2. Carolina

 • Překládá do jazyka: Estonština
 • Překládá od: 2010
 • Za jazykem: Překládám do estonštiny a angličtinu jsem se učila od první třídy. Bylo to za dob Sovětského svazu a učit se angličtinu od první třídy nebylo běžné. Měla jsem štěstí, že jsem chodila do speciální jazykové třídy. Kvůli svému zájmu o flamenco jsem se několik let učila španělsky a tři roky německy. Umím také trochu lotyšsky a finsky.
 • Zábavná fakta: Než objevila geocaching, tančila Carolina dlouhá léta flamenco a dokonce navštěvovala taneční kurzy ve španělské Granadě! Když zrovna netančí, pracuje Carolina jako knihovnice a na svých cestách ráda navštěvuje knihovnické kešky. Na svých cestách také našla více než jeden typ pokladu: “Můj přítel se jmenuje Aare, což v estonštině znamená ‘poklad’, a právě ten my všichni estonští kačeři v této hře hledáme.”
 • Proč je dobrovolnicí: “Zpočátku bylo náročné přeložit všechny webové stránky do estonštiny tak, aby dávaly smysl. Mnohé části, které musíme přeložit, jsou jako samostatné věty a někdy je obtížné je správně vyčasovat nebo skloňovat. Estonština naštěstí nemá rod, takže mám o něco jednodušší práci než například překladatelé do francouzštiny. Vzpomínám si na to vzrušení, když jsem byla přidána do překladatelského nástroje a na všechny ty tisíce vět, které čekaly na překlad… Bylo to tak vzrušující! Přestože mnoho estonských kačerů umí anglicky docela dobře, ráda bych věřila, že moje práce povzbuzuje i ty, kteří jí tak dobře nerozumí. A v neposlední řadě úžasná komunita překladatelů, se kterou jsme se v posledních letech sblížili.”

3. Jason – IgnotusPeverell (@Ignotus Peverell)

 • Místo: Spojené státy americké – Colorado a Nové Mexiko
 • Reviewer od: 2019
 • Příběh za přezdívkou: “Byl jsem nadšený, že se stanu reviewerem, a když jsem pak měl vymyslet jméno, v hlavě se mi udělalo prázdno! Mluvil jsem o tom se svou ženou Sarah (Sissadies) a ona přišla se skvělým nápadem. Miluje Harryho Pottera a kačeři z něj rádi používají terminologii. Většina reviewerů začíná anonymně, než se zaučí a zorientují, takže mají „plášť neviditelnosti“, jaký dostal Ignotus Peverell v příběhu Tři bratři. Líbilo se mi to a perfektně to sedělo novému reviewerovi. Založil jsem si účet a nick byl k dispozici! Osud!“
 • Zábavná fakta: Osud tomu chtěl, že Jason začal s geocachingem náhodou! Na výletě zahlédl ve volné přírodě schránku s keškou a musel zavolat kamarádovi, který věděl, co to je. Od té doby se věnuje geocachingu jako nadšenec pro trackovatelné předměty a geocoiny, a dokonce jedna z jeho keší se stala keškou týdne! Když se zrovna nevydává za dobrodružstvím se svou geocachingovou rodinou, sleduje Jason filmy, ať už ty nejnovější, nebo staré oblíbené.
 • Proč dělá dobrovolníka: “Geocaching spojuje tolik lidí. Ať už kešujete jen příležitostně, na dovolené nebo každý den, všichni jsme s touto hrou/sportem/koníčkem/závislostí spojeni. Mnoho mých přátelství vzniklo díky geocachingu, a to i s těmi, se kterými jsem se nikdy osobně nesetkal prostřednictvím skupin geocachingu na sociálních sítích. Komunita kolem trackovatelných předmětů je také úžasná! I když teď máme předškoláka, mám stále spoustu volného času, protože potřebuji časté infuze. To mi nabízí možnost pomáhat komunitě a dělám to rád!”

Zítra je Den poděkování dobrovolníkům a toto je jen několik z mnoha obětavých dobrovolníků, za které jsme vděční.

Rádi bychom vás seznámili se všemi pracovitými dobrovolníky, ale to může chvíli trvat!
Sledujte další příspěvky, ve kterých se můžete setkat s místním dobrovolníkem, a podívejte se na naše minulé příspěvky o dobrovolnictví.